Ministerstvo životního prostředí proto přišlo s návrhem na posunutí termínu zákazu provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy o dva roky, který schválila vláda. Podle (MŽP), které s návrhem přišlo, by prodloužení termínu mělo domácnostem ulehčit složitou aktuální situaci. Staré kotle využívá k vytápění více než 150 000 domácností.
Odkladem povinnosti provozovat vybrané spalovací stacionární zdroje dojde k prodloužení termínu pro zákaz provozu starých kotlů na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kW včetně, které slouží jako zdroje tepla a které neplní emisní požadavky uvedené v § 17 odst. 1 písm. g) zákona o ochraně ovzduší, o dva roky pro provozovatele rodinných domů, bytových domů nebo staveb pro rodinnou rekreaci.
Navrhuje se tedy, aby se odklad provozovat vybrané spalovací stacionární zdroje vztahoval pouze na provozovatele, kteří užívají spalovací stacionární zdroje k vytápění stavebních objektů, které mohou být užívány k bydlení.
V praxi to znamená, že pokud máte nevyhovující kotel například v restauraci, penzionu či provozovně, stále pro vás platí prvotní termín, tedy 1. září 2022. Samozřejmě za předpokladu, že návrh projde legislativním procesem v původní podobě.
Aktuálně mají domácnosti čas na výměnu jen do konce srpna letošního roku, pokud však parlament návrh schválí a prezident podepíše, 2 roky navíc mnoha domácnostem určitě pomohou při jejich rozhodování, čím nahradit stará topeniště.